Eva Väljaots & Robbie Sherratt

Eva Väljaots (EST) and Robbie Sherratt (ENG) write and perform music rooted in Estonian and English folklore. Their music, both modern and tradition-sensitive, combines the kannel, fiddle, and vocals in a colourful, rich and enchanting way. Sharing an affinity for improvisation and spontaneity, the duo’s communication and companionship captivates the ears eager to float and the toes yearning to dance.

They perform regularly in England, Estonia and Finland for both concerts and dancing. In 2019 they were semi-finalists in Kaustinen Folk Music Festival’s Konsta Jylhä competition and in 2020 won the Grand Prize of the Mooste Elohelü Folk Music Competition in Estonia.

——————

Eva Väljaots (EST) ja Robbie Sherratt (ENG) loovad muusikat, mille juured ulatuvad nii eesti kui inglise pärimusse.  Põimides traditsioone ja omaloomingut, loovad kannel, viiul ja laul kõlavärviderikka ja võluva terviku. Duo kontserdid on tulvil improvisatsiooni ja spontaansust, nende muusika on samal ajal traditsioonitundlik ja modernne. Duo hea kooskõla ja ühine tunnetus paelub nii tantsumaia kui ka kuulates kulgeda armastava publiku kõrvu.

Eva Väljaots & Robbie Sherratt on andnud nii kontserte kui ka mänginud tantsuüritustel Eestis, Soomes ning Inglismaal. 2019. aastal olid Kaustineni Folk Music Festivalil Konsta Jylhä võistumängimise poolfinalistid ning aastal 2020 võitsid nad Mooste Elohelü pärimusmuusikatöötluste festivalil

Click here to go to our Press Kit

Main Prize winners of Mooste Elohelü’s Competition, Eva Väljaots & Robbie Sherratt. Photo: Kristina Masen

 

Our performance at Mooste Elohelü in August 2020.


A couple of videos from Tallinna Tantsuklubi (Tallinn Dance Club), December 2019.

A selection of nordic dance tunes from our performance at Floodgate Ale House, Stafford in June 2019.