Eva Väljaots & Robbie Sherratt

 

Eva Väljaots (EST) and Robbie Sherratt (ENG) write and perform music rooted in Estonian and English folklore. Their music, both modern and tradition-sensitive, combines kannel, fiddle, and vocals in a colourful, rich and enchanting way. Sharing an affinity for improvisation and spontaneity, the duo’s communication and companionship captivates the ears eager to float and the toes yearning to dance.

They perform regularly in England, Estonia and Finland for both concerts and dancing. In 2022 they were finalists in Kaustinen Folk Music Festival’s Konsta Jylhä competition and in 2020 won the Grand Prize of the Mooste Elohelü Folk Music Competition in Estonia.

——————

Eva Väljaots (EST) ja Robbie Sherratt (ENG) loovad muusikat, mille juured ulatuvad nii eesti kui inglise pärimusse.  Põimides traditsioone ja omaloomingut, loovad kannel, viiul ja laul kõlavärviderikka ja võluva terviku. Duo kontserdid on tulvil improvisatsiooni ja spontaansust, nende muusika on samal ajal traditsioonitundlik ja modernne. Duo hea kooskõla ja ühine tunnetus paelub nii tantsumaia kui ka kuulates kulgeda armastava publiku kõrvu.

Eva Väljaots & Robbie Sherratt on andnud nii kontserte kui ka mänginud tantsuüritustel Eestis, Soomes ning Inglismaal. 2022. aastal olid Kaustineni Folk Music Festivalil Konsta Jylhä võistumängimise finalistid ning aastal 2020 võitsid nad Mooste Elohelü pärimusmuusikatöötluste festivalil.

Click here to go to our new website!

Click here to go to our Press Kit

Our latest single Lõoke: